Wycieczka do Wielkopolski 16-18.06.2024

W dniach 16-18 czerwca 2024 roku grupa 50 seniorów z Klubu Seniora MEGAWAT wczesnym rankiem rozpoczęła trzydniową podróż do Wielkopolski.

16.06

Poznań to wyjątkowe miasto na mapie Polski. Będące stolicą Wielkopolski przyciąga wielu turystów, w tym również i nas. Dlaczego warto było się do niego udać? Koziołki, pyry z gzikiem, rogale Świętomarcińskie czy specyficzna gwara to aspekty, które przemawiają za zwiedzaniem  Poznania.

Poznań jest popularny między innymi dzięki Międzynarodowym Targom Poznańskim, na których odbywają się liczne imprezy tematyczne w skali światowej, renesansowego ratusza, który znajduje się w centrum Starego Rynku, jeziora Maltańskiego, które jest jednym z najbardziej znanych sztucznych zbiorników w całej Polsce oraz Ostrowa Tumskiego, który był świadkiem wielu ważnych historii kształtowania się Polski.

Każdy turysta odwiedzający Poznań musi obowiązkowo udać się na Stary Rynek przed godziną 12:00 i ustawić się pod renesansowym ratuszem, by zobaczyć trykające się w samo południe, koziołki. Nam niestety nie udało się ich zobaczyć, ponieważ koziołki były w remoncie. Na Starym Rynku warto patrzeć wysoko w górę, gdyż kamienice mają bardzo oryginalne zdobienia.

Będąc w stolicy Wielkopolski wybraliśmy się do Rogalowego Muzeum Poznania, znajdującego się na Starym Rynku. W muzeum dowiedzieliśmy się wszystkiego o tradycji i wypieku Rogali Świętomarcińskich, a także poznaliśmy lepiej gwarę i historię Poznania. Uczestniczyliśmy we wspaniałym, wesołym przygotowaniu ciasta na rogale razem z naszymi członkami Klubu: Jasią , Jolą  oraz Józusiem.

Podczas naszego spaceru byliśmy  również w Farze Poznańskiej. To jeden z symboli Poznania, który prezentuje się pięknie zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz.

Nasze zwiedzanie Poznania objęło także Ostrów Tumski.

Ostrów Tumski, czyli Wyspa Katedralna, to miejsce, gdzie powstał najstarszy z dotychczas odkrytych kościołów w Polsce (tzw. kaplica Dąbrówki – ok. 965 r.). To także siedziba pierwszego polskiego biskupstwa wraz najstarszą katedrą w kraju, która powstawała jeszcze w czasach Mieszka I. Od tamtego czasu była kilkukrotnie przebudowywana, a jej obecna forma to w znacznej mierze oryginalne gotyckie mury częściowo odbudowane po zniszczeniach z czasów II wojny światowej. We wnętrzach Katedry znajdujemy wspaniałe płyty Vischerowskie, tzw. Złotą Kaplicę, czyli mauzoleum pamięci pierwszych władców, a w podziemiach zachowane ruiny dawniejszych konstrukcji, grobów Mieszka I i Bolesława Chrobrego oraz misę chrzcielną. W dawnych wiekach katedra pełniła funkcje grzebalne, pochowanych zostało tutaj ośmiu spośród pierwszych władców Polski. Ponadto, Ostrów Tumski jest piękny i już sama okolica i spacer po niej był  dla nas dużą satysfakcją . Smaki regionu wielkopolskiego odkryliśmy  w restauracji Bamberka, gdzie mieliśmy przyjemność jeść obiad. Następnie p0jechaliśmy do Swarzędza-  miejsca zakwaterowania w hotelu Hampton by Hilton.

17.06

Był to drugi dzień naszej podróży po Wielkopolsce. Zaplanowane było na ten dzień zwiedzanie osady w Biskupinie oraz Gniezna. 

Biskupin to niewielka wieś na Pałukach w województwie kujawsko – pomorskim, położona w odległości 9 km od Żnina. Ważny punkt na Szlaku Piastowskim. Biskupin jest osadą związaną z kulturą łużycką – to jedno z największych odkryć archeologicznych w Polsce. Biskupiński gród nazywa się często „polskimi Pompejami”. Osada w Biskupinie powstała ok. 2700 lat temu . Zbudowano ją na wyspie, która na skutek obniżenia poziomu wody w jeziorze przekształciła się w półwysep. Osada zajmowała powierzchnię 2 ha i była zamieszkiwana przez ok. 1000 osób. Dla bezpieczeństwa otoczono ją drewnianym wałem o konstrukcji skrzyniowej długości 460 m. Wznosił się on na wysokość 6 m, a dla zabezpieczenia przed pożarem obłożony był warstwą gliny. Przed naporem fal czy lodu chronił go drewniany falochron o szerokości 3 – 8 m. Aby go wybudować trzeba było ściąć ok. 4 tys. drzew. Do osady można było się dostać przez potężną bramę, której zwieńczenie stanowiło jednocześnie doskonały punkt obserwacyjny.

Wewnątrz osady znajdowało się 13 rzędów domów połączonych ze sobą szczytami. Każdy z nich miał powierzchnię ok. 80 m², na którą składała się izba z przedsionkiem zajmowanym zimą przez zwierzęta gospodarskie. W izbie na jednym wspólnym łożu spała cała rodzina składająca się z 7 – 10 osób, tutaj też znajdowało się palenisko z którego dym wydostawał się przez niewielki otwór w dachu. Co ciekawe w chatach tych nie było okien, panował więc tam ciągły półmrok. Jednakowe wyposażenie wszystkich domostw świadczy o jednolitej strukturze biskupińskiej społeczności. Obecnie w skansenie można obejrzeć wnętrza trzech zrekonstruowanych chat oraz sprzęty jakimi posługiwali się mieszkańcy osady.

Ciekawostką jest, że gród w Biskupinie został odkryty zupełnie przez przypadek w 1933 roku. Wcześniej poziom wody w Jeziorze Biskupińskim się obniżył. W tym czasie mieszkańcy okolicznych wsi zaczęli znajdować przedmioty sprzed wieków, jednak nie zdawali sobie sprawy, jaką mają one wartość. Nauczyciel Walenty Szwajcer i jego uczniowie podczas wycieczki szkolnej zauważyli pale wystające z wody. Szwajcer zainteresował sprawą odpowiednie instytucje i już w następnym roku rozpoczęto tutaj prace archeologiczne, które trwały do 1974 roku. Rezerwat archeologiczny w Biskupinie w latach 70. został rozbudowany i nadano mu obecny kształt. Kolejną ciekawostką jest to, że osada w Biskupinie służyła kilkukrotnie jako plan zdjęciowy. Nakręcono tu zdjęcia m.in. do superprodukcji „Ogniem i Mieczem” w reżyserii Jerzego Hoffmanna. Inny film, w którym pojawia się gród biskupiński, to „Stara baśń, Kiedy słońce było bogiem” tego samego reżysera.

Kolejnym celem naszego zwiedzania było Gniezno – Miasto Królów. To tu koronowało się pięciu pierwszych Królów Polski: Bolesław Chrobry, Mieszko II, Bolesław Śmiały, Przemysł II i Wacław II. Zwiedzanie Gniezna jest niezwykle przyjemne, ponieważ większość zabytków zlokalizowana jest w centrum miasta. Znajduje się tutaj m.in. piękny Rynek, Bazylika, kościoły czy Muzeum Początków Państwa Polskiego. Wśród zabytków Gniezna najbardziej interesującą jest Bazylika prymasowska Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Bazylika wzniesiona na Wzgórzu Lecha może pochwalić się bogatą i długoletnią historią. Współczesna wersja Katedry Gnieźnieńskiej jest gotycką świątynią trójnawową z ambitem i czternastoma barokowymi kaplicami. W mieszczących się obok dzwonnicach znajdują się natomiast dzwony: Święty Wojciech i Błogosławiony Bogumił. Najbardziej interesującym zabytkiem w bazylice jest konfesja i relikwiarz św. Wojciecha. Warto również zwrócić uwagę na słynne Drzwi Gnieźnieńskie, które są arcydziełem, jeśli chodzi o romańską sztukę odlewniczą w Polsce. Drzwi Gnieźnieńskie przedstawiają 18 scen z życia świętego Wojciecha.

Co ciekawe, wśród ozdobnych ornamentów, które zdobią Drzwi Gnieźnieńskie, znajduje się lew, którego podobiznę możemy zauważyć również na rewersie banknotu 20-złotowego. Z pewnością warte zobaczenia były również podziemia katedry. . W Gnieźnie mieści się jeszcze wiele innych świątyń, a każda z nich zachwyca swoim wnętrzem i historią. Przykładowo kościół Jana Chrzciciela uważany jest za najstarszą świątynię miasta.

Zwiedzanie Gniezna zakończyliśmy obiadem w Bistro Caffe ”Zielony stół”.

18.06

Trzeci dzień naszej podróży po Wielkopolsce rozpoczął się od zwiedzania  Kórnika.

Z Kórnikiem nierozerwalnie związana jest słynna poetka i noblistka Wisława Szymborska. To tutaj w 1923 roku przyszła na świat. Co ciekawe do dziś możemy zobaczyć budynek, w którym mieszkała wraz z rodzicami. Dodatkowo na jego elewacji znajdziemy pamiątkową tablicę. Kolejnym miejscem jakie trzeba zobaczyć jest ławeczka poetki wraz z jej figurą. Na ławeczce spotkamy również kota ze słynnego wiersza “Kot w pustym mieszkaniu”. Intrygująca jest filigranowych rozmiarów postać poetki, jednak jak się okazuje jej podobizna odzwierciedla prawdziwe wymiary noblistki. Ławeczka Szymborskiej jest obowiązkowym punktem na zrobienie pamiątkowego zdjęcia.

Kolejne miejsce to Arboretum Kórnickie zlokalizowane na terenie parku przyzamkowego, zajmuje powierzchnię 30 ha i jest dostępne jest dla zwiedzających przez cały rok. Arboretum to kolekcja roślin drzewiastych (drzew, krzewów, krzewinek i wielu pnączy) zarówno naturalnie występujących w naszym kraju, jak i obcego pochodzenia, oraz wyhodowanych odmian ozdobnych; pełni funkcje naukowe, kulturalne oraz edukacyjne i turystyczne.

W sąsiedztwie Arboretum znajduje się Zamek w Kórniku.  położony w sąsiedztwie Jeziora Kórnickiego, otoczony fosą. Zamek w Kórniku opowiada nam historię, która sięga już czasów średniowiecza, co ciekawe świadczą o tym pozostałości murów i jego piwnice. Jednak swój obecny wygląd dumnie prezentuje już od 200 lat. Jego właścicielami był przede wszystkim ród Działyński. Dlatego też przed zamkiem stoi pomnik słynnego Tytusa Działyńskiego. To on przede wszystkim zarządził gruntową przebudowę zamku, której efekty możemy oglądać do dziś. Zamek w Kórniku jest jednym z nielicznych miejsc w Polsce, jakie nie zostały zniszczone podczas II wojny światowej. Dzięki temu mamy okazję zobaczyć tutaj oryginalne wnętrza i ich wyposażenie. Piękne drewniane meble przykuwają oko, podobnie fenomenalne podłogi i sufity zachwycają swoimi wzorami, a ciekawe obrazy opowiadają historię kilku rodów jakie go zamieszkiwały. Choć  dziś możemy zwiedzać te klimatyczne wnętrza i zaglądać w każdy zakamarek muzeum, to jednak mamy wrażenie jakby w tym miejscu zatrzymał się czas. Muzeum zaaranżowanej jest w taki sposób jakby jego mieszkańcy dopiero wyszli z zamku, a swoje rzeczy zostawili na widoku.

Przyszedł czas na  ostatni punkt naszej podróży – czyli Ostrów Lednicki.

Ostrów Lednicki – największa z pięciu wysp na jeziorze Lednica, położona w jego południowej części, prawdopodobne miejsce Chrztu Polski. Na wyspie znajduje się stanowisko archeologiczne oraz od 1969 roku Muzeum Pierwszych Piastów. 16 września 1994 roku wyspa została wpisana na listę pomników historii. Wyspa jest jednym z najważniejszych miejsc historii Polski. Za panowania Mieszka I i Bolesława Chrobrego była jednym z głównych ośrodków obronnych i administracyjnych Polski. Na wyspie, w centrum plemienia Polan (tuż obok ważnego, dawnego strategiczno-handlowego traktu lądowego oraz wodnego między Poznaniem a Gnieznem), zachowały się pozostałości grodu oraz relikty najstarszego w Polsce zespołu preromańskiej architektury pałacowo-sakralnej (z basenami do chrztu) i wolno stojącego kościoła cmentarnego z grobami w nawie i aneksach. Archeolodzy odkryli na jego terenie blisko dwa i pół tysiąca pochówków.
Obydwa obiekty wzniesiono w czasach panowania Mieszka I (tuż przed 966 rokiem).
Widoczne są także wyjątkowe w Europie Środkowej pozostałości drewnianych mostów, z których jeden miał niemalże pół kilometra długości. Wyspa Władców położona jest pośród malowniczych terenów Lednickiego Parku Krajobrazowego, dlatego wizyta na Ostrowie Lednickim była dla nas również doskonałą okazją do obcowania z wielkopolską przyrodą.

W pobliżu znajduje się stylowa regionalna karczma, w której mieliśmy przyjemność zjeść smaczną  obiadokolację , a wokół jeziora są rozlokowane liczne gospodarstwa.

Pobyt w Wielkopolsce  dostarczył nam nowych wrażeń, doświadczeń i pozytywnych przeżyć. Każdy z nas miał okazję spędzić wspólnie  bardzo aktywnie ten czas.  Do domu wróciliśmy uśmiechnięci i zadowoleni z mnóstwem miłych wspomnień.

     

   

   

   

   

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *