Wycieczka Ciężkowice – Skamieniałe Miasto 1-2.10.2016r

Termin wycieczki był bardzo trafiony, to był ostatni tak ciepły i słoneczny weekend.
Ponieważ głównym tematem wycieczki była wędrówka po Skamieniałym Mieście w Ciężkowicach, słoneczna pogoda była niezbędna!
Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Muzeum Przyrodniczego im. Krystyny i Włodzimierza Tomków w Ciężkowicach, w którym, w nowej interaktywnej formie obejrzeliśmy i wysłuchaliśmy informacji o różnych gatunkach ptaków, zwierząt leśnych, nawet znaleźliśmy się w batyskafie, przeznaczonym może bardziej dla dzieci, gdzie opowiedział nam przewodnik o problemach podwodnego świata w rzekach.
Wspólnie z przewodnikiem, w ramach kolejnego punktu wycieczki, niczego nieświadomi, poszliśmy do wodospadu w Wąwozie Czarownic. Trasa okazała się bardzo trudna dla seniorów, była stroma, kręta, ale warta wysiłku, widok był piękny!
Przewodnik przeprowadził nas kolejno przez taras widokowy na rzeką Białą, pokazał skałę Czarownica, opowiadając jedną z legend o rycerzach Cieszko i Rożen oraz pięknej białogłowie w jednej z wersji zamienioną w skałę, właśnie zwaną Czarownicą. Potem poszliśmy pod Grunwald, kolejna skała, na której widnieje tablica poświęcona cyt. „1410r Bohaterom Grunwaldu w 500 letnią rocznicę zwycięstwa Ciężkowice 1910r”, ufundowana przez Ignacego Paderewskiego.
Na wspinaczkę po Skamieniałym Mieście, poszliśmy już w okrojonym składzie, część z nas wyczerpała już siły w wąwozie. Przeszliśmy tylko część trasy z uwagi na brak kondycji uczestników, zatrzymaliśmy się przy skale Piekiełko.
Przewodnik, będąc również dyrektorem Centrum Kultury i Promocji Regionu w Ciężkowicach, zaprosił nas do otwieranej w tym dniu, w Centrum wystawy obrazów pt. „Świat Kobiety” & „Świat regionu”. Obejrzeliśmy 66 obrazów 46 artystów.
To był wstęp do kolejnej uczty duchowej, którą przeżyliśmy w Kąśnej Dolnej w Pałacu Ignacego Jana Paderewskiego. Tu na odmianę wysłuchaliśmy koncertu pt „Wieczór Cygański” wybitnego skrzypka Vadima Brodskiego.
Wieczorem w gościnnej, zaprzyjaźnionej “Agroturystyce u Kazika” mieliśmy kolejną ucztę, tym razem smakową. Gospodarz nakarmił nas całą gamą wyrobów własnej produkcji. Mogliśmy wypróbować pasztety, kiełbasy, z dziczyzny, indyka, przetwory wszelkiego rodzaju, nalewki, degustacjom nie było końca!
Następnego dnia, po śniadaniu pojechaliśmy do Diecezji Tarnowskiej, tu przewodnik oprowadził nas po najstarszym Muzeum Diecezjalnym w Polsce, założonym w 1888 roku. Muzeum usytuowane jest w XVI wiecznych kamieniczkach.
Dalszym punktem naszej podróży było barwne Zalipie z pięknie wymalowanymi chatami. Tu zwiedziliśmy zagrodę malarki Felicji Curyłowej, sami również w ramach warsztatów malarskich malowaliśmy drewniane szpatułki.
Obiad zjedliśmy w równie pięknie wymalowanym Domu Malarek, odwiedziliśmy jeszcze grób malarki Curyłowej z wkomponowanymi kafelkami, które sama sobie wcześniej przygotowała.
Z tym kolorowym obrazem malowanych domów powróciliśmy do naszej połanieckiej rzeczywistości.

Poniżej linki do miejsc przez nas odwiedzanych:
= http://www.wirtualneciezkowice.pl/prezentacja/pl/ – Ciężkowice wirtualny spacer po Skamieniałym Mieście
= http://www.agrotourist.com.pl/sk_miasto.html – informacje o Skamieniałym Mieście
= http://www.ciezkowice.pl/?strona=00014 – zdjęcia z wystawy malarstwa w Centrum Kultury w Ciężkowicach (szukać w aktualnościach – kultura: wernisaż 1.10.2016r)
= http://www.paderewski.tarnow.pl/Kalendarz,zobacz,429,41-miedzynarodowy-dzien-muzyki-vadim-rodski-.html – informacja o koncercie Vadima Brodskiego
= http://www.muzeum.diecezja.tarnow.pl/index_pl_b.html – wirtualne zwiedzanie Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *