WYCIECZKA 18.08.2022 BLIZNA, PUSTKÓW, PRZECŁAW

Rozległe sosnowe bory Puszczy Sandomierskiej kryją niejedną tajemnicę. Seniorzy z Klubu MEGAWAT 18 .08.2022 r postanowili odnaleźć jedna z nich. Wyjeżdżamy rankiem w stronę Dębicy. Wjeżdżamy w gęsty las.

Las rzednie, a tuż za jego krawędzią, ukazuje się znienacka potężna rakieta, pomalowana w charakterystyczne wielobarwne plamy maskujące. Dotarliśmy do celu – przed nami Park Historyczny Blizna – gdzie w czasie wojny funkcjonował ośrodek doświadczalny, w którym pracowano nad rakietami V-1 i V-2.

W okolicach maleńkiej wioski Blizna, w czasie II wojny światowej hitlerowcy zorganizowali poligon doświadczalny, na którym prowadzono próby z najnowszymi, tajnymi typami broni rakietowej. Dzięki obserwacji terenu przez polskie podziemie udało się przeprowadzić jedną z najbardziej błyskotliwych akcji partyzanckich – przejąć tajną broń i odesłać do Anglii. W ten sposób Polacy ocalili Londyn…

W 2010 r. na terenie byłego poligonu utworzono Park Historyczny Blizna. W jego centrum znajduje się m.in. pawilon wystawowy, makieta rakiety V-2 w skali 1:1, a także makieta latających pocisków V-1. Jedziemy dalej…docieramy do Pustkowa, do Europejskiego Centrum Pamięci i Pojednania w Pustkowie–Osiedlu – Ekspozycja historyczno–dydaktyczna przy Górze Śmierci. Góra Śmierci jest to miejsce, gdzie znajdował się poligon SS Truppen Ubungs Platz, na terenie, którego utworzono obóz pracy.

Góra Śmierci stała się miejscem pamięci narodowej, ponieważ znajdują się tam prochy tysięcy więźniów różnych narodowości. Szacuje się, że zginęło tutaj 7,5 tys. Żydów, 5 tys. jeńców radzieckich oraz 2,5 tys. Polaków.

U podnóży Góry Śmierci znajduje się otwarte Mini Muzeum oraz Europejskie Centrum Pamięci i Pojednania w Pustkowie Osiedlu. Ekspozycja muzealna znajduje się w zrekonstruowanych barakach obozowych, w których można zobaczyć makiety obozu i poligonu. Jedziemy dalej…..naszym oczom ukazuje się okazały zamek.

. Na wzgórzu, tuż nad doliną Wisłoki stoi jedna z najpiękniejszych renesansowych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Porośnięty małymi grupami drzew park odsłania fragmenty budowli, pozwalając już z oddali docenić jej urok i piękno usytuowania. Położony z dala od zgiełku miasta, otoczony 10-hektarowym, założonym w XVII wieku malowniczym parkiem w stylu angielskim, XVI-wieczny zamek wraz z XIX-wieczną oficyną, zachwyca oryginalnym wystrojem odrestaurowanych z wielkim pietyzmem zabytkowych wnętrz, urzeka pięknem, otacza ciszą i kameralną atmosferą.

Spłonął w 1967 roku. Zachowały się detale architektury renesansowej i neogotyckiej, dwupiętrowa wieża i oficyny. Wyremontowany w latach 19801990. Obecnie hotel i restauracja.

„Póty się człowiek w pięknej rzeczy kocha, póki piękniejszej nie ujrzy.“ te słowa Mikołaja Reja możemy zobaczyć w posiadłości jego rodziny., właśnie w Przecławiu.

                                                     

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *