Warsztaty Stowarzyszenia Klub Seniora MEGAWAT w CKiSZ w Połańcu 27.06.2023

27.06.2023 r  spotkaliśmy się w Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu na warsztatach AKTYWNY SENIOR zorganizowanych przez Stowarzyszenie Klub Seniora MEGAWAT w Połańcu. Partnerami w realizacji tego projektu byli:

  • Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu
  • Fundacja ENEA
  • Miasto i Gmina POŁANIEC

Prezes Stowarzyszenia Ewa Durnaś powitała serdecznie wszystkich przybyłych gości oraz zaprosiła na obejrzenie prac naszych klubowiczów i udział w poszczególnych warsztatach….takich jak:

  • Pokaz malarstwa  Ryszarda Komorowskiego, Doroty Rokoszak i Joli Miaz
  • Wystawa prac Koła Plastycznego działającego w naszym Klubie Seniora
  • Warsztaty decoupage
  • Warsztaty rękodzielnicze
  • Warsztaty teatralno – kabaretowe.

Warsztaty AKTYWNY SENIOR poprowadziła Bożena Laska.

 W obiegowym rozumieniu “bycie seniorem” jest tożsame z błogim wypoczynkiem po latach pracy zawodowej, opieką nad wnukami, jakimiś czynnościami domowymi, telewizją, no, czasem może nie męczącymi spacerami. Dla wielu osób pojęcie aktywności osób starszych jest kategorią abstrakcyjną.

W naszym Stowarzyszeniu Klub Seniora MEGAWAT jest coraz większa grupa ludzi, którzy chcą wychodzić do innych, którzy chcą coś sensownego robić. Chcą być aktywni. Osoby te mogą uczestniczyć w zajęciach zorganizowanych.  Powstały
w naszym Klubie dwie stałe sekcje. Jest to sekcja plastyczna – licząca 18 osób oraz sekcja teatralno-kabaretowa  licząca 14 osób

Zajęcia plastyczne to rodzaj aktywności, którą wybiera wielu seniorów. Okazuje się, że ta forma spędzania wolnego czasu jest nie tylko przyjemna, ale i pożyteczna – dzięki niej seniorzy mogą zachować sprawność intelektualną i zawrzeć nowe przyjaźnie. Zajęcia plastyczne są niezwykle rozluźniające, pozwalają również utrzymać sprawność manualną, która u osób starszych często szwankuje.

W naszym Klubie Seniora MEGAWAT w każdy wtorek  chętne osoby spotykają się na zajęciach artystycznych. Jest to czas przeznaczony na odkrycie w sobie zdolności plastycznych, wypracowanie cierpliwości i pobudzanie kreatywności.

Głównym inspiratorem pomysłów plastycznych jest nasza koleżanka  Jola Miaz.

Na zajęciach plastycznych wykonywane są zdobienia metodą DECOUPAGE. Technika ta polega na przyklejaniu na odpowiednio spreparowaną powierzchnię (np. drewno, metal, plastik, ceramika) wzoru wyciętego z papieru ryzowego lub serwetki papierowej tj. technika serwetkowa. Zdobienia są wykonywane także metoda szablonową, wyciski z masy plastycznej. Wykonywane są wyroby z wikliny papierowej, masy papierowej i różnych mas plastycznych. O tej technice opowiedziała nam kol. Teresa Mrozik.

Wszystkie wymienione rodzaje technik plastycznych można było zobaczyć na naszych warsztatach.

Nasi seniorzy zajmują się także rękodzielnictwem m.in. szydełkowaniem. Na stoisku z szydełkowymi cudeńkami  czekały na nas kol. Irena Pietryka i Bogusia Godzwon

Do stoiska malarskiego  zaprosili   nas:   Rysiek Komorowski, Dorota Rokoszak i Jola Miaz. Zaprezentowali swoje prace, opowiedzieli o inspiracjach, rodzajach malarstwa, oraz pokazali swoje warsztaty pracy. Rysio Komorowski opowiedział o wystawach swoich obrazów , które miał w ostatnim czasie.

W zajęciach plastycznych  wykorzystujemy naturalne surowce oraz surowce wtórne – dajemy drugie życie rożnym przedmiotom np. stare doniczki, słoiki, koszyki, butelki, dzbanki….itp. o tym wszystkim   opowiedziała  nam Ewa Wanatko..

Grupa teatralno-kabaretowa MEGA+WAT   to druga stała sekcja w naszym Stowarzyszeniu.  Członkowie grupy    są osobami dosyć dyspozycyjnymi, poza tym mają doświadczenie życiowe i inne predyspozycje pomocne w pracy dla aktora – seniora. Zajęcia teatralne rozwijają wrażliwość emocjonalną oraz doskonalenie mimiki, ekspresji i plastyki ciała. Mają nauczyć i przećwiczyć umiejętność pracy nad rolą, poprawy dykcji, autoprezenatcji i ogólnie doskonalenia warsztatu aktorskiego. Uczestnicy angażują się w tworzenie scenariusza, dekoracji i kostiumów.

Na zajęciach rozwijamy wrażliwość estetyczną, świadomość teatralną, aktywność twórczą oraz wyobraźnię. Po prostu ….zapominamy , że się starzejemy.

Efekty naszych teatralnych działań  można było  zobaczyć na spotkaniach
z okazji DNI SENIORA – np. scenka kabaretowa „W sanatorium” , z okazji  Świąt Bożego Narodzenia,  Świąt  Wielkanocnych.  Występowaliśmy też na V Biesiadzie  Środowiskowych Domów Samopomocy i Przyjaciół w Połańcu 2022.

Swoje wokalno-aktorskie zdolności zaprezentowaliśmy  także  na scenie Centrum Kultury i Sztuki   w ramach obchodów Dni Połańca 2023 –  tak  ważnych dla naszego  miasta.   Wystąpiliśmy  z programem „Seniorzy na wesoło” w którym przypomnieliśmy m.in. wiersz autorstwa Zbigniewa Kasińskiego „Połanieccy chłopcy patykiem pisani” oraz zaśpiewaliśmy starą Balladę o Połańcu” , którą  należy ocalić od zapomnienia.

A na zakończenie naszego spotkania zaprosiliśmy na humorystyczno-optymistyczny występ zespołu teatralno-kabaretowego, który zaprezentował program będący efektem   wokalno-aktorskich warsztatów pt. MEGAWAT NA WESOŁO.  Występ został nagrodzony gromkimi brawami na stojąco.

Nic tak ciekawie nie urozmaica każdej imprezy  jak słodki poczęstunek.  Estetycznie ułożone słodkości przygotowane przez nasze koleżanki z Klubu Seniora MEGAWAT  naprawdę  zrobiły  duże wrażenie i były doskonałym dodatkiem do popołudniowej kawki. A jak smakowały………

Co daje seniorom aktywność twórcza?

Dzięki aktywności twórczej osoby starsze wciąż mogą realizować własne pomysły i kreatywność. Świadomość wytwarzania nowych, pięknych i użytecznych przedmiotów wprawia ich w dumę i nadaje im cel  – zwłaszcza gdy te obiekty stają się prezentami dla bliskich lub fantami na targach charytatywnych. Dodatkowo seniorzy dzięki wspólnym zainteresowaniom budują również wspaniałe przyjaźnie. Na emeryturze mają wyjątkowo dużo czasu na ich pielęgnowanie, a łączenie pasji może stanowić świetną podstawę ciepłej relacji na długie lata – nie od dziś wiadomo, że sztuka naprawdę zbliża ludzi!

Dostrzeganie czasu jest cudownym darem dojrzałości.  Człowiek nie musi robić wielkich rzeczy, budować pałaców, osiągać ambitnych celów, aby być szczęśliwym.  To właśnie z codziennych radości budzi się nasza siła.  Jesteśmy wszyscy przekonani, że to co najlepsze i najpiękniejsze, jest jeszcze przed nami

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *