Używanie kijków trekkingowych w górach oraz Nordic Walking

Coraz więcej osób, również seniorów, używa kijków do chodzenia po górach jak i płaskim terenie, ważne jest by używać ich w prawidłowy sposób.
Klikając w poniższy link, znajdziemy artykuł mówiący o wadach i zaletach korzystania z kijków nie tylko trekkingowych. Jest to stanowisko Komisji Medycznej Federacji Związków Alpinistycznych, zaakceptowane na spotkaniu Komisji w Republice Czeskiej w 2008r.
http://www.pza.org.pl/download/1896362.pdf/

Dla wyczerpania tematu, również porady dotyczące bardziej popularnego- Nordic Walking. Ten rodzaj sportu można uprawiać w każdym wieku, pozytywnie wpływa na wiele schorzeń i podeszłego wieku.

Jednak bardzo istotnym jest, by posiąść właściwą technikę posługiwania się kijkami!

Tutaj fragment strony pt.”TECHNIKA NORDIC WALKING” – link http://www.nordicwalking-unity.pl/nordic-walking-technika-marszu-z-kijkami
“Nordic Walking można uprawiać na poziomie Zdrowotnym, Fitness i Sportowym, a więc zaczynając od ograniczeń ruchowych poprzez ćwiczenia całego ciała kończąc na treningu sportowym z uwzględnieniem ćwiczeń rozgrzewających poszczególne mięśnie, rozciągających (stretching), uspokajających, które powinny być integralną częścią każdego treningu.”

Kolejny fragment strony:
“……zdecydowana większość początkujących Nordic Walkerów podpiera się kijkami zapominając, że należy uruchomić górną część ciała, utrzymuje niewłaściwą postawę, ma problemy z synchronizacją ruchów czy też z poprawnym ułożeniem kijów i wbijaniem ich pod odpowiednim kątem. Nie każdy z nich potrafi też samodzielnie ocenić własną technikę i wyeliminować ewentualne błędy (pod warunkiem, że się wie, że są).

Najlepszym sposobem nauczenia się poprawnej techniki NW, która umożliwi odniesienie wymiernych korzyści zdrowotnych jest wzięcie udziału w kursach organizowanych przez certyfikowanych instruktorów Nordic Walking, którzy pomogą w doborze odpowiednich kijków, przeszkolą w zakresie wspomnianej techniki i ułożą indywidualny program treningowy.”

Proszę kliknąć w poniższe linki, prowadzą one do artykułów opisujących dokładnie o zaletach tego sportu, rodzajach kijków, obuwiu, sposobie treningów, etapach nauki.

https://www.doz.pl/czytelnia/a12669-Nordic_Walking_8211_zalety_treningu
https://www.doz.pl/czytelnia/a1685-Nordic_walking_-_co_to_jest_Jak_chodzic_i_prawidlowo_dobrac_kije

Dla pełnego zobrazowania również linki do filmików:
https://www.youtube.com/watch?v=Tuv9W0EX0CM

Oczywiście w Internecie znajduje się mnóstwo stron o tej tematyce, tu jedynie zasygnalizowaliśmy!
Dalej proszę samemu drążyć temat!

 

 

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *