Spotkanie z diabetologiem w Kubie Seniora “Megawat” w ramach projektu “W pogoni za zdrowiem”

Klub seniora “Megawat” realizuje projekt Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności, który jest realizowany przez Akademię Rozwoju i Filantropii w Polsce i Ośrodek Działaj Lokalnie FARMa w Osieku.

W poniedziałkowe popołudnie 14 sierpnia 2023 roku w miłej atmosferze odbyły się warsztaty z panią dr.n.med. Katarzyną Wawrzyniec-Lis, specjalistą chorób wewnętrznych i diabetologiem. Tematem przewodnim spotkania było: “Cukrzyca profilaktyka i zapobieganie”. Pani diabetolog podkreśliła, iż cukrzyca to epidemia XXI wieku. Poruszono temat częstotliwości występowania powikłań u chorych na cukrzycę typu 2 w Polsce takich jak: udar, niewydolność nerek, stopa cukrzycowa oraz zawał. W Polsce już 3 mln choruje na cukrzycę, a 1 ml jest niezdiagnozowanych. Epidemiologia cukrzycy na świecie w 2017 roku wyniosła 425 mln, natomiast w 2035 roku będzie to około 600 ml chorych.

To są pacjenci zdiagnozowani, a przypuszcza się, że 25 procent, albo i więcej nie wie, że choruje. Cukrzyca to cichy, skryty zabójca. Wczesne rozpoznanie i zaopiekowanie się pacjentami jest bardzo ważne. Powikłania są bardzo poważne. Dlatego leczone są już stany przed cukrzycowe, ważna jest dieta, ruch […]- powiedziała pani diabetolog.

W następnej kolejności uczestnicy dowiedzieli się jakie objawy wskazują na możliwość wystąpienia cukrzycy ze znaną hiperglikemią, mogli także zapoznać się z profilaktyką pierwotną, czyli jak zapobiec nadwadze otyłości i jak właściwie się odżywiać.

Na spotkaniu, oprócz omówienia nowości w leczeniu cukrzycy i spojrzeniu na postęp w medycynie i farmakoterapii, uczestnicy spotkania mieli okazję usłyszeć o nowościach technologicznych wspierających kontrolę cukrzycy, Pacjenci coraz częściej szukają urządzeń, aplikacji, udogodnień, które pomogą im w codziennych zmaganiach z cukrzycą.

Po zakończeniu części merytorycznej wywiązała się owocna wspólna dyskusja, podczas której  seniorzy zadawali nurtujące ich pytania.

Seniorzy z Klubu „Megawat” składają serdeczne podziękowania za możliwość realizacji projektu i wsparcie sponsorom: Burmistrzowi Miasta i Gminy Połaniec Panu Jackowi Benedyktowi Nowakowi  oraz Fundacji Aktywizacji i Rozwoju FARMa.

 

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *