“Śląska Przygoda”………3-4. 04. 2024

W dniu 3 kwietnia 2024r. z Biurem Podróży Tu i Tam wyruszyliśmy na Śląsk na dwudniową wycieczkę.  Na pokładzie autokaru uczestników wycieczki  powitał  pilot Czarek, który podczas jazdy zabawiał nas opowieściami o roślinach.

“Śląską przygodę” rozpoczęliśmy w Tychach od zwiedzania Tyskich Browarów Książęcych. Oprowadzający  po browarze przewodnicy przybliżyli  w skrócie historię zakładu i zapoznali nas z linią produkcyjną piwa. Trasa zwiedzania prowadziła przez warzelnię, fermentację, puszkownię  i butelkownię.  Widzieliśmy m.in. jak szybko napełnia się piwem puszki i butelki, a potem zamyka się je denkami i kapslami. Półtoragodzinne zwiedzanie browaru zakończyło się degustacją świeżo uważonego trunku Tyskie Gronie  w zabytkowym pubie.  Smakowało wyśmienicie. W doskonałych humorach wyruszyliśmy do Katowic.

Po zakwaterowaniu w hotelu B&B i  obiadokolacji poszliśmy do Teatru Śląskiego na komedię ,,Boska” ze wspaniałą Grażyną Bułką w roli głównej.                                                                                    Następnego dnia rano pojechaliśmy do Zabrza do kopalni Guido. Po zaopatrzeniu wszystkich  w kaski  zjechaliśmy szybem górniczym 320m w głąb ziemi. Tam powitał nas wirtualny hrabia Guido Henckel von Donnersmarck – założyciel tejże kopalni. Następnie z sympatyczną panią przewodnik wyruszyliśmy w podziemną wędrówkę,  podczas której  poznaliśmy rozwój techniki górniczej od końca XIX wieku aż do czasów współczesnych. Dzięki multimedialnym efektom niemal na własnej skórze poczuliśmy zagrożenia jakie czyhają na górników pod ziemią.  Po przejściu około 3 km  ciemnymi  korytarzami  wyjechaliśmy na powierzchnię, gdzie pięknie świeciło słońce.    Zmęczeni, ale pełni wrażeń poszliśmy do restauracji ,, FajRant” na obiad.

Po obiedzie pojechaliśmy do Palmiarni Miejskiej znajdującej się w Parku im. Fryderyka Chopina     w Gliwicach, gdzie podziwialiśmy różne egzotyczne rośliny i ptaki oraz akwaria z pięknymi  rybami.

W drodze powrotnej do Połańca odśpiewaliśmy  gromkie ,,Sto lat” koleżance Stasi z okazji urodzin, a Jadzi i Władkowi z okazji złotych godów. Wszelkiej pomyślności!!

Autor artykułu:

Anna Ziółkowska

 

1 komentarz

  1. Aniu dziękuję za jakże trafioną relację z wycieczki. Grupa bardzo zdyscyplinowana a atmosfera na wycieczce wyśmienita mimo nieoczekiwanych perturbacji . Podróże kształcą !!!.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *