Kościuszkowski maj……z Megawatem

2024 rok jest dla  mieszkańców Połańca wyjątkowy. Siódmego maja przypada 230. rocznica ogłoszenia Uniwersału Połanieckiego. Bliska tej dacie jest również 760. rocznica potwierdzenia nadania praw miejskich. Oba jubileusze podkreślą wielowymiarowość tegorocznych Dni Połańca, obchodzonych pod hasłem „KOŚCIUSZKOWSKI MAJ”.

Dni Połańca to nie tylko działania kultywujące wydarzenia historyczne, ale również mnóstwo atrakcji sportowych, artystycznych i muzycznych.

Wśród licznych atrakcji sportowych był Turniej Bowlingowy, który odbył się w dniu 8 maja dla Mieszkańców w kategorii kobiet i mężczyzn o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Połaniec. Uczestnicy mogli porywalizować, a tym samym mile spędzić czas podczas wspólnej zabawy. Na sam koniec dla uczestników, którzy zdobyli najwięcej punktów czekały nagrody w postaci dyplomów i pucharów. Oczywiście nasi seniorzy i tym razem nie zawiedli. W kategorii kobiet całe podium było nasze.  Pierwsze miejsce wywalczyła Jolanta Miaz. Na drugim znalazła się Ewa Wanatko, a trzecie miejsce przypadło Jolancie Leżoń.

W dniu 9 maja 2024 roku  Szkoła Podstawowa , jak co roku celebrowała Święto Szkoły, święto patrona – Tadeusza Kościuszki oraz 230 rocznicę ogłoszenia Uniwersału Połanieckiego przez Naczelnika Siły Zbrojnej Narodowej. Wśród zaproszonych gości byli członkowie naszego Stowarzyszenia Klub Seniora „MEGAWAT” –wraz  z panią prezes Ewą Durnaś.  Uroczysty apel połączył pokolenia, poprzez wspólne śpiewanie z Seniorami z naszego Klubu, chórem nauczycieli i uczniami, recytację, złożenie kwiatów, wręczenie nagród podsumowujących liczne konkursy o tematyce kościuszkowskiej, a następnie odtańczenie poloneza B-dur na płycie boiska szkolnego i radosne wykonanie piosenki „Krakowiaczek jeden…”.

W sobotę  11 maja efektowanie i widowiskowo wypadła Inscenizacja Kościuszkowska w wykonaniu Towarzystwa Kościuszkowskiego, Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu i naszego Klubu Seniora Megawat. Zaprezentowane na Kopcu Kościuszki widowisko historyczne „Od Krakowa do Połańca” nawiązywało do obchodzonej w tym roku 230. rocznicy ogłoszenie Uniwersału Połanieckiego i było jednym z elementów Dni Połańca. Świętowanie w ważnym dla Połańca miejscu, zgromadziło liczną rzeszę miłośników historii i talentu aktorskiego członków grupy Maska i naszej grupy MEGA + Wat z  klubu Megawat. Nasi seniorzy doskonale poradzili sobie z wyzwaniem, które zaproponowała i przygotowała Małgorzata Dalmata-Konwicka. Ładnie zaśpiewaliśmy, ładnie wyglądaliśmy i doskonale zaprezentowaliśmy nasz program.

Połączenie działań artystycznych z kościuszkowską historią pozwoliło uczestnikom przenieść się do minionej epoki i poczuć ten niepowtarzalny klimat bohaterstwa i walk o niepodległość.

Inscenizacja na Kopcu Kościuszki była jednym z barwnych elementów Dni Połańca, które tak naprawdę obchodzone są przez cały maj, a sobota była ich kulminacją.

 

Za aktywne włączenie się w tegoroczne obchody Dni Połańca prezes naszego Klubu Seniora “MEGAWAT”  – Ewa Durnaś – otrzymała podziękowanie od Burmistrza Miasta i Gminy Połaniec dla wszystkich członków  naszego Klubu.

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *