W dniach 17 – 24.07.2023 roku seniorzy z Klubu Seniora MEGAWAT wypoczywali na wczasach w Krynicy Zdrój, była to 45 osobowa grupa przebywająca w hotelu SAOL.
Krynica to wymarzone miejsce zarówno na letni jak i zimowy wypoczynek, mało jest w Polsce miejscowości, które oferują tak wiele atrakcji, co czyni je mekką rodzinnej turystyki, również aktywnej!
Przedstawię teraz kilka atrakcji Krynicy Zdroju z których skorzystali nasi seniorzy.
Krynica przyciąga turystów wieloma atrakcjami. Jedną z nich jest deptak krynicki. Deptak to ul. Nowotarskiego i Bulwary Dietla – piękny trakt wyłączony z ruchu samochodowego, przy którym poustawiały się zabytkowe, drewniane wille, pijalnie wód, w tym Pijalnia Mieczysław w Starym Domu Zdrojowym, kramy z pamiątkami, restauracje i liczne atrakcje. Tutaj znajduje się też nowoczesna Główna Pijalnia Wód. To miejsce stanowi o uzdrowiskowym charakterze miasta i jest sercem całego miasta. Te i inne wiadomości o Krynicy poznaliśmy w czasie spaceru po Krynicy z naszą panią Przewodnik Joanną Borkowską, która również następnego dnia przybliżyła historię i pokazała nam Muszynę oraz jej Biblijne i Magiczne ogrody.
Następna atrakcja Krynicy to Góra Parkowa. Góra Parkowa to szczyt o wysokości 742 m n.p.m., będący jedną z ciekawszych atrakcji Krynicy Zdroju. Stoki Góry Parkowej to doskonałe tereny spacerowe, ale również wiedzie tędy dogodna trasa rowerowa. Co ciekawe, wznosi się w samym centrum miasta, więc prosto z góry schodzi się na słynny deptak krynicki. Latem na szczyt Góry Parkowej turystów wywozi kolej terenowo-linowa – najstarsza tego typu kolejka w Polsce, z 1937 roku, a na szczycie czekają atrakcje dla dzieci i dorosłych.
Słotwiny to miejsce od dawna atrakcyjne dla narciarzy, ale odkąd stanęła tu wieża widokowa w Krynicy, jest atrakcyjne dla każdego! Przez cały rok Krynica przyciąga turystów nową wieżą widokową na Słotwinach, która powstała w 2019 roku przy krzesełkowym wyciągu narciarskim. To pierwsza w Polsce wieża widokowa ze ścieżką w koronach drzew! Obiekt szybko zyskał dużą popularność wśród turystów, a ponadto w 2020 roku zwyciężył w prestiżowym konkursie architektonicznym i został „Budową Roku”!
Wysokość samej wieży to 49,5 metra, a ścieżka wije się na długości 1030 metrów. Cała konstrukcja jest drewniana i jest dostępna dla rodzin z wózkami i dla osób niepełnosprawnych, bo nie zawiera ani jednego schodka, a ponadto oferuje różne ciekawostki, jak np. instalacje i tablice informacyjne, które uprzyjemniają drogę i aktywizują dzieci. Z góry zjechać można metalową zjeżdżalnią.
Zimą w całej okolicy Krynicy Zdrój prym wiedzie Kolej Gondolowa na Jaworzynę Krynicką, gdzie królują wówczas narciarze, choć i latem to niezwykle piękne miejsce, które za sprawą gondoli jest dostępne niemal dla każdego, nawet dla rodzin z małymi dziećmi. Tym sposobem można zakosztować wspaniałych górskich widoków, nie męcząc się mozolnym podchodzeniem na szczyt. A piękne widoki podziwialiśmy z tarasu widokowego.
A dodatkowo czekają na szczycie inne atrakcje, np. Krynicka Koliba czy Harnaś, gdzie można smacznie zjeść czy napić się piwa. Widok gór z tarasu w Harnasiu przy kuflu piwa smakuje wybornie – o czym mogliśmy się sami przekonać.
W centrum Krynicy znajduje się Muzeum Nikifora Krynickiego, które mieści się w zabytkowej willi „Romanówka” z 1850 roku. Łatwo poznać ją na deptaku, bo wymalowana jest na śliczny, turkusowy kolor. W Romanówce znajduje się największa kolekcja twórczości Nikifora w Polsce, a do dlatego, że Epifaniusz Drowniak, bo tak naprawdę nazywał się miejscowy artysta malarz XX wieku, urodził się w Krynicy. Nikiforem nazwał się sam, zaś Krynicki to początkowo przydomek, a z czasem sądownie uznane nazwisko. Nikifor był synem żebraczki łemkowskiej, głuchoniemej, toteż odziedziczył po niej wrodzoną wadę słuchu i wymowy. Za życia uznawany za dziwaka, kochał malować i robił to nieustannie, głównie na krynickim deptaku i tak ostatecznie zyskał sławę na warszawskich i europejskich wystawach.
Kolejna atrakcja to Muzeum Zabawek w Krynicy
Krynickie Muzeum Zabawek „Bajka” to ciekawe muzeum nie tylko dla dzieci, a może właśnie bardziej działające na dorosłych. Od 2010 roku w Krynicy każdy może odbyć sentymentalną podróż w głąb swego dzieciństwa, do świata zabawek, jakim każdy z nas się bawił w przeszłości. Są tu prezentowane zabawki historyczne, regionalne i te bardziej nowoczesne. Toteż nieważne ile masz lat, znajdziesz tu coś, co przypomni Ci o latach młodości i wywoła uśmiech na twarzy. Muzeum nie jest bardzo duże, ale można w nim spędzić całkiem długie, przyjemne chwile oglądając żołnierzyki, pluszowe misie, wystrojone, stare lale, lalki Barbie w modnych strojach, komiksy, modele z klocków Lego i wiele, wiele innych.
Ciekawostką Krynicy, położoną niedaleko deptaku, w Parku Dukieta, jest Makieta Krynicy z 1862 roku. Została ona wykonana przez pana Leszka Walczyka. Makieta pozwoli Ci wyobrazić sobie, jak wyglądało uzdrowisko około 150 lat temu, a dodatkowo posłuchasz ciekawych opowieści o historii Krynicy, którą też można tu podziwiać na starych fotografiach.
W czasie pobytu w Krynicy uczestniczyliśmy w wycieczkach organizowanych przez tutejsze Biuro Podróży PTTK m.in. do Popradu, do Czorsztyna i Nidzicy….itd.
Wypoczywaliśmy aktywnie poprzez piesze wędrówki na Górę Parkową , Jaworzynę, oraz spacerując po Parku Zdrojowym; byliśmy częstymi gośćmi w Pijalni wód gdzie można było spróbować wody zdrojowe takie jak: Jan, Zuber, Słotwinka – wszystko ku zdrowotności.
A wieczorami odbywała się integracja bawiąc się np. w kultowej restauracji HAWANA oraz na zorganizowanym wieczorku tanecznym w Hotelu , a także na biesiadzie góralskiej w „Swarnym szałasie”.
Podczas pobytu pogoda nam dopisywała, było wspaniale wypoczywać w pięknym uzdrowisku. Było słonecznie, ciepło i bardzo miło – przyjechaliśmy do Połańca wypoczęci i zadowoleni.
Bożenko, dziękuję za przepiękną relację z Krynicy Zdrój