Świat powinien wiedzieć,ile nas Polaków kosztowało prawo do swojego miejsca na ziemi”
te słowa Jana Pawła II stały się mottem utworzenia Muzeum Martyrologii Wsi Polskiej w Michniowie. 22 kwietnia 2023 roku członkowie Klubu seniora Megawat, zwiedzali zasoby nowo powstałego muzeum historyczno – martyrologicznego w Michniowie. Głównym jego celem jest zachowanie pamięci o 817 spacyfikowanych wsiach polskich w czasie II wojny światowej . Seniorzy pełni powagi i zadumy zwiedzali kolejne elementy muzeum , poświęcone losom mieszkańców wsi pod okupacją hitlerowską i sowiecką. Głównym punktem zwiedzania była ekspozycja poświęcona pacyfikacji Michniowa 12 i 13 lipca 1943 roku , za pomoc udzielaną przez mieszkańców partyzantom Armii Krajowej. Mauzoleum to także cmentarz na którym każda spacyfikowana wieś postawiła krzyż.
W skład kompleksu związanego z Mauzoleum wchodzą:
Mogiła pomordowanych mieszkańców Michniowa
Kaplica św. Małgorzaty
Dom Pamięci Narodowej
Pieta Michniowska .
Kompleks Mauzoleum otoczony jest Murem Pamięci, który jest formą betonowego muru z umieszczonymi na nim tabliczkami z nazwami spacyfikowanych wsi.
Po zakończeniu zwiedzania w dowód pamięci seniorzy złożyli kwiaty i zapalili znicz na grobie bestialsko pomordowanych. Była to niezapomniana lekcja historii.
Następnie wycieczka ruszyła do pełnych magii, i tajemniczości ruin zagubionych wśród pól i wzgórz zamku Krzyżtopór w Ujeździe. Tutaj nie zwiedzamy bogatych sal i zbiorów muzealnych. W Krzysztoporze trzeba wytężyć swoją wyobraźnie wizualizując bogactwo i przepych tego miejsca w latach jego świetności.
Był to bardzo miło spędzony, piękny wiosenny dzień,upłynął on szybko w gronie przyjaciół.
Autor artykułu;
STANISŁAWA IMIOŁEK
Stasiu dziękuję serdecznie za jakże trafny tekst i piękne zdjęcia. Myślę że dla każdego była to wzruszająca lekcja historii.