Poznajemy Kielecczyznę – Ćmielów 20.05.2016r

To nasza trzecia, Klubu Seniora „Megawat”, wycieczka pod hasłem „Poznajemy Kielecczyznę”. Trasa wycieczki to: Ćmielów ; Krzemionki Opatowskie; Bałtów; Opatów.

Naszym głównym celem była fabryka Porcelany w Ćmielowie , której powstanie datuje się na rok 1790.
Aktualna nazwa firmy to: Polskie Fabryki Porcelany „Ćmielów” i „Chodzież” S.A . Powstała z połączenia dwóch najstarszych fabryk porcelany wymienionych w nazwie. Stworzono przez ten fakt największą fabrykę porcelany cienkościennej w Europie, której wyroby eksportowane są do wielu krajów świata.
Przyjrzeliśmy się ciężkiej, akordowej pracy ludzi na różnych stanowiskach roboczych, byliśmy pod dużym wrażeniem. Praca w fabryce w części jest jeszcze manufakturą, opartą na ręcznym wykonywaniu niektórych procesów. Pracuje tu około 400 osób, niektóre z nich już ponad 30 lat
O historii fabryki możemy poczytać na stronie pod tym linkiem:
http://gieldaspozywcza.pl/Wiadomo%C5%9Bci/220-lat-najstarszej-polskiej-fabryki-porcelany-%E2%80%9E%C4%86miel%C3%B3w%E2%80%9D-28254.html

Kolejnym punktem wycieczki była zabytkowa kopalnia krzemienia pasiastego w Krzemionkach, nazywana również Krzemionkami Opatowskimi z okresu neolitu i epoki brązu. Przodkowie nasi wyrabiali tu z krzemienia m.in. siekiery i dłuta. Do obejrzenia mieliśmy około 0,5 km chodnika, na ścianach mogliśmy oglądać piękne egzemplarze krzemienia pasiastego.

Kopalnia w 1994 roku została uznana za pomnik historii Polski, a cały okoliczny teren należy do rezerwatu archeologicznego. Na jego terenie powstała rekonstrukcja chat z okresu neolitu i epoki brązu.
O historii tego miejsca możemy poczytać na stronie:
http://krzemionki.pl/o-krzemionkach/kopalnie/

Następny etap podróży to Bałtów. Pojechaliśmy amerykańskim szkolnym autobusem do Zwierzyńca „górnego” tzw safari. Przewodnik barwnie i dowcipnie opowiadał nam o zgromadzonych na tym terenie rożnego gatunku zwierzętach , ok 400 sztuk , biegających swobodnie w różnych ogrodzonych sektorach .
Widok danieli jedzących z ręki przewodnika, czy też innego, niedawno narodzonego, leżącego samotnie przy krzaczku, był rozczulający!

Ostatnim punktem programu były Podziemia Opatowskie, które biegną pod rynkiem Opatowa, kamienicami i ulicami miasta.

Pani przewodnik chętnie i ciekawie opowiadała nam o historii miasta i podziemi. Udostępnione zostały do zwiedzania w 1984 roku. Okres świetności miasta przypadał na wiek XVI i XVII, kiedy przebiegał przez miasto szlak kupiecki.
W podziemiach obejrzeliśmy ekspozycje upamiętniające historię związaną z tym regionem.

Na koniec trochę zdjęć z podróży i filmiki :
https://youtu.be/qOkKPDR3Myo
https://youtu.be/CWBrH6mXB-A

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *