Relacja z pobytu w Krynicy-Zdroju … 21–28 czerwca 2025

W dniach 21–28 czerwca 2025 roku 40-osobowa grupa seniorów z Klubu Seniora MEGAWAT wypoczywała w Krynicy-Zdroju. W drodze do Krynicy odwiedziliśmy muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach. Pani przewodnik opowiedziała nam historię z życia i działalności Witosa. Po przyjeździe do Krynicy zakwaterowani byliśmy w hotelu SAOL, położonym w centrum miasta. Hotel serwował nam dwa posiłki dziennie: wyborne śniadania w formie szwedzkiego stołu oraz obiadokolacje.

Krynica-Zdrój to miejsce, które łączy w sobie walory uzdrowiskowe z bogatą ofertą turystyczną. Oferuje niezapomniane wrażenia zarówno dla osób szukających relaksu, jak i dla miłośników aktywnego wypoczynku. Na turystów czekają tu liczne atrakcje: kolej gondolowa na Jaworzynę Krynicką, wieża widokowa w Słotwinach, Góra Parkowa z kolejką linowo-terenową, reprezentacyjny deptak, Muzeum Nikifora, Muzeum Zabawek, a także wiele szlaków pieszych i rowerowych.

Nasi seniorzy chętnie korzystali z uroków Krynicy. Już w pierwsze dni pobytu większość odwiedziła deptak krynicki oraz Górę Parkową i Źródełko Miłości.

Deptak krynicki to centrum spacerów i spotkań – z pijalniami wód mineralnych, zabytkowymi drewnianymi willami, Muzeum Nikifora (słynnego malarza prymitywisty), restauracjami, stoiskami z pamiątkami oraz dwiema pięknymi fontannami. Pani przewodnik Joanna Borkowska przybliżyła nam historię Krynicy i oprowadziła po najciekawszych miejscach miasta.

Góra Parkowa (742 m n.p.m.) to kolejny obowiązkowy punkt programu. Jej stoki stanowią doskonałe tereny spacerowe i rowerowe. Na szczyt można wejść pieszo lub wjechać kolejką linową. Znajduje się tam restauracja, Kawiarnia w Pergoli, rajskie ślizgawki i zjeżdżalnia pontonowa dla dzieci, słoneczna polana do wypoczynku (latem) i zjazdów na sankach czy nartach (zimą), a także nowo powstała Polana Muzyki i Światła. Dla chętnych była także możliwość zejścia do źródełka miłości i skosztowania wody muszynianki prosto ze źródła.

Trzeci dzień to wycieczka na Jaworzynę Krynicką. Dzięki uprzejmości naszego kierowcy zostaliśmy dowiezieni pod dolną stację kolejki gondolowej. Część osób zdecydowała się na wygodny wjazd kolejką, inni zdobywali szczyt pieszo. Widoki były przepiękne, wrażenia niezapomniane, a wysiłek wynagrodzony pysznym sernikiem lub zimnym piwem. Dzień zakończyliśmy wieczorkiem tanecznym w hotelu.

Czwartego dnia udaliśmy się do Muszyny, gdzie zwiedziliśmy ruiny Zamku Muszyńskiego, zbudowanego na początku XV wieku za panowania Kazimierza Wielkiego. Po krótkim spacerze po mieście był czas na relaks, a chętni odwiedzili Ogrody Biblijne – pełne roślinnych kompozycji, instalacji i cytatów biblijnych, które sprzyjają refleksji i zadumie. Ogrody powstały w 2015 roku przy parafii św. Józefa Oblubieńca NMP i nadal się rozwijają. Następnie przeszliśmy do Ogrodów Zmysłów w ogólnodostępnym Parku Zdrojowym. Wstęp do ogrodów jest bezpłatny i możliwy przez całą dobę.

Środa i czwartek były dniami wolnymi – każdy mógł je zorganizować według własnych upodobań. Można było wybrać się na Górę Krzyżową (812 m n.p.m.) – na jej szczycie znajduje się charakterystyczny krzyż, a szlak cieszy się dużą popularnością. Alternatywą był kilkukilometrowy spacer do wieży widokowej w Słotwinach, zbudowanej w 2019 roku przy wyciągu krzesełkowym. To pierwsza w Polsce wieża widokowa z ponad kilometrową ścieżką w koronach drzew. Wieczorem wszyscy bawili się wspólnie na Biesiadzie Góralskiej w „Swarnym Szałasie”.

Piątek upłynął pod znakiem wycieczki z panią przewodnik do Tylicza, gdzie zwiedziliśmy malowniczą miejscowość, zabytkowy drewniany kościół, nowoczesny Kościół św. Apostołów Piotra i Pawła oraz Tylicką Golgotę. Następnie udaliśmy się do uroczej wioski Kamianna, gdzie zobaczyliśmy zabytkowy kościółek i wysłuchaliśmy interesującej prelekcji na temat życia i pracy rodzin pszczelarskich.

Przez cały nasz pobyt towarzyszyła nam piękna, słoneczna pogoda. To był naprawdę wspaniały czas relaksu i wspólnego odpoczynku.

W sobotę, we wczesnych godzinach popołudniowych, powróciliśmy do domów wypoczęci i zadowoleni.

Krystyna Kępińska, Jolanta Leżoń

             

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *